Gramatykę można polubić!

Chociaż gramatyka języka polskiego wcale nie jest łatwa, Ada Brząkała, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim, doskonale radzi sobie z tą dziedziną. Świadczy o tym tytuł laureatki III miejsca IV Ogólnopolskim Pijarskim Konkursie Gramatycznym im. Ks. Onufrego Kopczyńskiego. Gramatyczne zmagania miały miejsce w Szkole Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie, której patron jest twórcą pierwszej polskiej gramatyki. Fakt zajęcia przez Adę tak wysokiego miejsca cieszy tym bardziej, że jest ona dopiero piątoklasistką, a materiał konkursowy obejmował program całej szkoły podstawowej. W finale konkursu, który odbył się w Warszawie w marcu, uczestniczyło 70 uczniów szkół podstawowych z całej Polski, zaś w całym konkursie – ponad 2000.
Podsumowanie konkursu łączyło się z jubileuszem 10-lecia Publicznego Gimnazjum Kolegium Zakonu Pijarów, który odbył się 10 maja br. Laureaci wzięli udział we mszy św. koncelebrowanej przez nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Celestino Migliore, a także generała zakonu pijarów o. Pedro Aguando Cuesta. Jubileusz uświetniła także obecność pani prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej z Londynu oraz córki gen. Władysława Andersa – Anny Marii Anders (na zdjęciu). Dopełnieniem uroczystości był koncert "Dzieci z Brodą" oraz piknik z grillem i zabawami.