Mały finał konkursu Ojczyzny – Polszczyzny – Kolejny sukces Julii Mancewicz

W odbytym 19 kwietnia w Szczecinie Małym Finale Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny II miejsce zajęła Julia Mancewicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem − wzięło w niej udział około 12 000 uczniów (w tym z naszego regionu 880) z 950 szkół w kraju i na Ukrainie. W propagowanie idei i organizację konkursu zaangażowało się aż 40 ośrodków doskonalenia nauczycieli. Honorowym patronem konkursu jest profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Jan Miodek
Celem Konkursu jest promowanie kultury słowa pisanego i mówionego. Chodzi jednak nie tylko o wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają, ale również o wspieranie ich rozwoju.
Ten kolejny, już 4. sukces Julii świadczy o tym, że warto indywidualizować pracę uczniów zdolnych i wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Dziewczynka pracuje według programu specjalnie ułożonego dla niej przez nauczycielkę języka polskiego. Program ten obejmuje treści, które dopiero pojawią się w gimnazjum lub liceum. Do osiągania sukcesów tej miary – oprócz zdolności – potrzebna jest systematyczna praca polegająca na ciągłym doskonaleniu wiedzy i umiejętności literackich, językowych i krasomówczych.