Rajd Pieszy "Ło - Ba - Je 10"

Witamy Was w nowym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie także owocny w nasze wspólne wyprawy. Mamy nadzieję, że dołączą do nas inni uczniowie, rodzice, a może nawet i nauczyciele.
Ten rok szkolny zaczęliśmy Rajdem Pieszym "Ło - Ba - Je 10" w dniu 27.10.2019 r. Na zaproszenie TKKF "Błyskawica" z Łobza wzięliśmy udział w pieszej wędrówce, gdzie do przejścia mieliśmy 15 km. Trasa wiodła przez niesamowite tereny Ziemi Łobeskiej. Czasami szliśmy pod górkę, czasami z górki niekiedy przedzieraliśmy się przez tereny bagienne. W tym rajdzie dominowały tereny wodne jak: rzeka Rega, Jezioro Dybrzno, Jezioro Moszczenica, rzeka Brzeźnicka Węgorza. Największe nasze zainteresowanie wzbudziło Wzgórze Rolanda w Łobzie. Niegdyś na tym wzgórzu stał pomnik Germańskiego wojownika Rolanda. Był to najbardziej niezwykły i zarazem największy pomnik wzniesiony przez Niemców na Pomorzu Zachodnim po I wojnie światowej. Dzięki imponującym rozmiarom widać go było z każdego miejsca w Łobzie, a nawet wiele kilometrów od miasta. Niestety dziś po pomniku nie ma prawie śladu, pozostał olbrzymi kopiec. Kopiec, na którym stał pomnik był pokryty czterema wielkimi sztucznymi tarasami pełnymi megalitycznych budowli nawiązujących do kurhanów, dolmenów oraz kamieni runicznych z VIII - X wieku. Od roku 2013 obecni mieszkańcy Łobza co rusz odnawiają olbrzymią budowlę przywracając jej wygląd z lat 20 XX wieku, gdyż uważają, że Wzgórze Rolanda to historia tych Ziem.
Na zakończenie naszej wyprawy mieliśmy okazję skosztować pysznej kiełbaski z grilla i smacznej grochówki przygotowanej przez organizatorów wyprawy. Mamy nadzieję, że przyłączycie się do nas i wspólnie pokonamy kilometry ciekawych tras.

Opiekun koła "Łaziki"
Lidia Radtke