Szkoła Podstawowa nr 2
im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim

Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy w ograniczonej formie 01 września 2020 r. (wtorek). Nie ma uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w tradycyjnej formie. Prosimy o zapoznanie się ze wstępnym harmonogramem i organizacją zajęć w tym dniu, rozpoczęcie roku szkolnego godz. 9:00 - uczniowie klas I-VIII. Na rozpoczęcie roku szkolnego mogą wejść do szkoły z dziećmi tylko rodzice/prawni opiekunowie klas I, stosując się do zasad zawartych w procedurze (jeden rodzic - jedno dziecko, zasłonięte usta i nos). Rodzice/prawni opiekunowie uczniów pozostają na zewnątrz budynku. Wszyscy dezynfekują ręce przed wejściem do szkoły oraz zachowują dystans społeczny 1,5 metra.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Godziny, harmonogram wejść i wyjść uczniów

Klasy I - IV
WEJŚCIE A – główne wejście do SP

Klasy V - VIII
WEJŚCIE B – od strony boiska Orlik

Procedura bezpiecznego pobytu dziecka w Szkole Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS od 1 września 2020 r. na dzień 1 września 2020 r.

Procedura ma na celu: zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i bezpośredniej stałej opieki nad nimi podczas pobytu w szkole od momentu podjęcia nad nimi opieki przez nauczyciela do momentu odbioru z placówki.
Do przestrzegania procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy szkoły, dyrektor oraz uczniowie i rodzice.

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Osoby przyprowadzające dziecko do placówki są obowiązane mieć zasłonięte usta i nos.
  3. Rodzic/opiekun lub inna osoba przyprowadzająca dziecko jest zobowiązana przed przyprowadzeniem dziecka do placówki zmierzyć mu temperaturę i jeżeli jest ona wyższa niż 37oC poinformować o tym nauczyciela.
  4. Nauczyciel może wykonać weryfikację temperatury ciała za pomocą dostępnego w placówce termometru jeżeli rodzic wyraził pisemną zgodę.
  5. Rodzic, który przyprowadza dziecko do placówki jest zobowiązany podać aktualny numer telefonu pod którym możliwy będzie z nim kontakt w nagłych przypadkach.
  6. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej, nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do placówki i poinformować rodzica o konieczności udania się na konsultacje lekarskie.
  7. Nauczyciel odbierający dziecko ubrany jest w środki ochrony osobistej takiej jak maseczka lub przyłbica.
  8. Wszyscy pracownicy placówki mają zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak rękawiczki, maseczki/przyłbice.
  9. Rodzic zobowiązany jest zachować dystans od nauczyciela przyjmującego dziecko min. 2 m.
  10. Rodzic zobowiązany jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w kontakcie z pracownikiem placówki (ma założoną maseczkę).
  11. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
  12. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady - jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk).
  13. Dziecko jest odbierane z głównego holu placówki przez nauczyciela opiekującego się jego klasą/grupą.
  14. Przy głównym wejściu umieszczony jest dozownik z płynem do dezynfekcji, z którego zobligowane są skorzystać osoby przyprowadzające dziecko (zgodnie z umieszczoną przy nim instrukcją).
  15. Dziecko w czasie pobytu w placówce objęte jest stałym dozorem i opieką nauczyciela lub upoważnionego pracownika szkoły.
  16. Zajęcia dla klas I-III są organizowane zawsze w tej samej sali.
  17. Dzieci przyprowadzane są do godziny 8:00, po jej upływie w placówce są dezynfekowane klamki i powierzchnie płaskie.
  18. Sala w której przebywają dzieci jest wietrzona co 45 min, w czasie przerw w zajęciach, a także w miarę potrzeby w trakcie zajęć.
  19. Podczas przerw śródlekcyjnych dla uczniów klas I-VIII, staramy się zachować dystans społeczny, dezynfekujemy ręce.
  20. Dzieci jedzą posiłki o wyznaczonych godzinach, każda z grup osobno, tak aby na jednej sali nie przebywało więcej niż 16 dzieci.
  21. Podczas korzystania z posiłków klamki do drzwi, poręcze oraz stoły są dezynfekowane.
  22. Dziecko, które korzysta z toalety myje i dezynfekuje ręce zgodnie z umieszczoną przy umywalkach instrukcją.
  23. Jeżeli podczas zajęć w klasie znajduje się więcej niż jeden opiekun powinni oni zachować od siebie dystans społeczny min. 1,5 m.
  24. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce - jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  25. W sali gimnastycznej może przebywać jedna grupa uczniów. Po każdych zajęciach podłoga jest myta i zdezynfekowana.
  26. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  27. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  28. Praca Biblioteki szkolnej dostosowana jest do koniecznego okresu 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
  29. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  30. Dla nauczycieli w wyznaczonym pomieszczeniu (pokój pielęgniarki) jest dostępny termometr, aby mogli dobrowolnie przebadać temperaturę swojego ciała, pomieszczenie to traktowane jest również jako IZOLATKA (gabinet pielęgniarki) jeżeli dziecko lub nauczyciel ma podejrzenia zarażenia (wysoka temperatura ciała, kaszel, trudności z oddychaniem, rozpalona/zaczerwieniona twarz).
  31. W wyznaczonym pomieszczeniu dostępny jest termometr, termometr bezdotykowy dezynfekowany jest po użyciu w danej klasie/grupie, termometr inny niż bezdotykowy po każdym użyciu.
  32. W przypadku podejrzenia zarażenia nauczyciel lub dziecko musi być natychmiast odizolowane (IZOLATKA) oraz musi zostać poinformowany rodzic i dyrektor placówki.
  33. Dyrektor w konsultacji z organem prowadzącym i rodzicem może wezwać zespół ratownictwa medycznego.
  34. Nauczyciele codziennie przed zajęciami pokazują dzieciom jak prawidłowo myć ręce i pilnują, aby dzieci robiły to dokładnie i często.
  35. Posiłki są dostarczane w jednorazowych opakowaniach.
  36. W okresie trwania stanu epidemii zawieszone są wszystkie wyjścia poza teren placówki.
  37. W czasie trwania epidemii nie organizuje się wycieczek szkolnych ani wyjazdów do kina i teatru.
  38. Na terenie szkoły nie są organizowane przedstawienia przygotowywane przez instytucje pozaszkolne ani występy uczniów.
  39. W czasie trwania epidemii nie organizuje się zebrań ogólnych z rodzicami.
  40. Kontakty z rodzicami organizowane są indywidualnie przez wychowawców klas oraz poprzez dziennik elektroniczny.
  41. Na terenie placówki rozmieszczone są plakaty informacyjne oraz instrukcje wskazujące prawidłowe postępowania, a także numery alarmowe.
  42. W placówce dostępny jest numer telefonu komórkowego do dyrektora oraz przedstawiciela organu prowadzącego pod które nauczyciel może zadzwonić w nagłych sytuacjach nie objętych procedurą.