Szkoła Podstawowa nr 2
im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim

Szanowni uczniowie klas 8

Już za dwa dni ostatni duży sprawdzian w murach tej szkoły - egzamin ósmoklasisty. Jest to pewnego rodzaju podsumowanie pierwszego etapu Waszej edukacji. Gratuluję Wam, przede wszystkim tego, że jesteście właśnie w tym miejscu Waszego życia. Bo to Wasza praca, obecność na zajęciach, czas poświęcony na wszystkie uczniowskie obowiązki, sprawiły że możecie przystąpić do tego pierwszego ważnego egzaminu w życiu. Chciałbym w imieniu Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor, Pani Pedagog oraz swoim własnym powiedzieć, że tak jak Wasi Rodzice i Wychowawcy jesteśmy z Wami w tym czasie próby, Waszych zmagań i być może, niełatwych doświadczeń. Wspieramy Was, otaczamy swoją życzliwością i z otwartością towarzyszymy Wam w tych dniach, które przed nami.

Andrzej Jędrzejewski - psycholog

Co to jest stres, jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić?

co to jest stres

Co to jest stres?

To reakcja naszego organizmu na różne wydarzenia. Zazwyczaj ma on zabarwienie negatywne. Może działać w sposób mobilizujący lub demobilizujący.
Pamiętaj! Reakcja stresowa jest naturalną reakcją organizmu. Krótkotrwały stres pełni również ważne funkcje: pomaga działać w sposób adekwatny, radzić sobie z wymaganiami, mobilizuje do lepszego poradzenia sobie z zadaniem.

Psycholog
Milena Lewandowska-Florczyk

objawy stresu

Objawy stresu

Problemy z pamięcią, zwiększenie ciśnienia krwi, problemy z koncentracją, przyśpieszenie akcji serca, tzw. "miękkie kolana", drżenie nóg, pocenie się, gonitwa myśli, wzrost poziomu glukozy we krwi, suchość w ustach, negatywne myśli, skurcze żołądka, nudności, uczucie napięcia (napięcie mięśni), trudności ze snem, luki w pamięci, poczucie pustki w głowie.
U każdej osoby stres moze przejawiać się w inny sposób.

Psycholog
Milena Lewandowska-Florczyk

stres krotkotrwaly

Stres krótkotrwały:

  • poprawia koncentrację
  • poprawia zapamiętywanie
  • ułatwia odtwarzanie informacji z pamięci
  • przyspiesza kojarzenie
  • skraca czas reakcji
  • dodaje energii do działania
  • zwiększa kreatywność
  • działa antydepresyjnie, gdy stres krótkotrwały mija, to osoba zazwyczaj jest w pozytywnym nastroju

Psycholog
Milena Lewandowska-Florczyk

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem

jak radzic sobie ze stresem przed egzaminem

Relaks

Przed samym egzaminem wygospodaruj czas na czynność, która Cię relaksuje. Przez dłuższy czas przygotowywałeś się powtarzając materiał. Twój mózg musi się zregenerować, aby mógł efektywnie pracować podczas egzaminu.

Sen

Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Postaraj się tak zaplanować swój od dzień, aby nie "zarywać nocy" na wkuwanie materiału. Przemęczony organizm jest bardziej podatny na doznawanie negatywnych emocji.

Psycholog
Milena Lewandowska-Florczyk

jak radzic sobie ze stresem przed egzaminem 2

Aktywność fizyczna

Podczas uprawiania sportu w organizmie wytwarzają się hormony szczęścia - endorfiny. Kiedy jesteś w dobrym nastroju lepiej możesz ontrolować swój stres.

Słuchanie muzyki

Podczas słuchania muzyki również wytwarza się hormon szczęścia, a Twój organizm się relaksuje i odpoczywa.

Ćwiczenia oddechowe

Kontrolowanie oddechu zmniejsza napięcie mięśniowe, pomaga rozładować trudne emocje. Kiedy odczuwasz stres spróbuj zastosować np. oddychanie przeponowe.

Psycholog
Milena Lewandowska-Florczyk

jak radzic sobie ze stresem przed egzaminem 3

Wizualizacja

Uporządkuj w myślach plan dnia egzaminu, wyobraź sobie salę egszaminacyjną, zapoznaj się z testami z poprzednich lat. Stres zazwyczaj wywołują rzeczy i sytuacje, które są nowe lub nieznane.

Powtórki STOP

Nie powtarzaj materiału przed samym egzaminem. Z pewnością nie przyswoisz wówczas wielu nowych wiadomości, a jedynie zwiększy to Twój niepokój.

Dobra organizacja

Zadbaj o wcześniejsze przygotowanie takich elementów, jak na przykład strój. Wyjdź odpowiednio wcześnie, aby uniknąć pośpiechu.

Psycholog
Milena Lewandowska-Florczyk

jak radzic sobie ze stresem przed egzaminem 4

Zmień kierunek koncentracji

Kiedy dopada Cię stres, postaraj się skupić swoją uwagę na rzeczach niezwiązanych z egzaminem np. elementy wystroju sali lub widok za oknem.

Podczas egzaminu:

  • zapoznaj się ze wszystkimi zadaniami w teście i zaplanuj ile czasu potrzebujesz na każdą część testu,
  • zacznij od zadań, których wykonania jesteś pewna/pewien,
  • wygospodaruj czas na sprawdzenie testu,
  • skup się na zadaniach!

Powodzenia!

Psycholog
Milena Lewandowska-Florczyk