Dzień drzewa

10 października odchodziliśmy dzień drzewa. Polsce święto to odbywa się od 2002 r. . Jest organizowane przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Z tej okazji 11 października uczniowie klasy II a posadzili na szkolnym patio jabłoń. Każdego roku drzewo to będzie mogło być obiektem obserwacji od wiosny do późnej jesieni.
Kolejnym elementem edukacji ekologicznej było sadzenie szyszek sosnowych. Znalezione w lesie szyszki posadzone zostały w małych donicach. Jesteśmy ciekawi, czy z naszych szyszek wyrosną młode sosny.

Czy wiesz, że…
Inicjatorem dnia drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż "inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość". Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.
Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 r. . Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku światowy dzień drzewa.

Dorota Konarska – wychowawczyni klasy II A
Katarzyna Kubik – nauczyciel współorganizujący kształcenie w klasie II A