Europejski Dzień Logopedy

"Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech,
aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza."
Maria Kownacka

6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy.
W Polsce święto to obchodzone jest od 2007 roku.  Celem tego dnia jest rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej  osobom z zaburzeniami mowy.
W związku z tym, 7 marca w klasach pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia logopedyczne, których tematem przewodnim był "Wiosenny Czarodziej – gimnastyka buzi i języka". Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca logopedy i co powinniśmy robić, aby wyraźnie i poprawnie wypowiadać się. Dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły prawidłową i wyrazistą wymowę głosek szeregu szumiącego, usprawniały percepcję słuchową, uczyły się prawidłowego oddychania. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach, a proponowane ćwiczenia warg, języka, podniebienia miękkiego oraz żuchwy usprawniły narządy mowy.
Starsi uczniowie w tym dniu mogli sprawdzić swoją wymowę w "Łamańcach językowych", wykorzystując do tego teksty nasycone trudnymi głoskami języka polskiego.

Wioletta Ryłko - logopeda