Nie płacz, Koziołku

Przyjaźń to najpiękniejsza rzecz, jaka może zdarzyć się człowiekowi. To spotkanie kogoś, kto nas zaakceptuje takimi, jakimi jesteśmy, wysłucha, pocieszy, jest wsparciem w trudnych chwilach. Cieszy się z naszych sukcesów i radości. O przyjacielu marzy większość z nas. Znalezienie bratniej duszy jest bardzo trudne, ale możliwe.
O warunkach przyjaźni oraz jej elementach rozmawiali z pedagogiem szkolnym uczniowie klas I-III podczas zajęć profilaktycznych, które odbyły się 25 kwietnia 2022 r. Spotkania rozpoczęły dzieci z grupy teatralnej "Szuflandia", prezentując bajkę pod tytułem "Nie płacz, Koziołku". Motto utworu "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" otworzyło dyskusję na ten temat, która została wsparta multimedialną prezentacją.
Podsumowaniem zajęć była praca z Gazetką Pedagoga Szkolnego, w której między innymi znalazły się wiersze i opowiadania uczniów edukacji wczesnoszkolnej ze Szkolnego Konkursu Literackiego związanego z przyjaźnią. Dzieci pod uważnym okiem wychowawczyń klas mogły rozwiązać zagadkę, rebus, labirynt, odpowiedzieć na zadane pytania, a także przeczytać prace swoich koleżanek i kolegów.
Po zajęciach każdy już wie, że przyjaźń nie jest dana raz na zawsze, o przyjaźń trzeba dbać. Bez pielęgnowania jej – nie przetrwa.

Katarzyna Pycka – pedagog szkolny

Pliki do pobrania:

Prezentacja: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie (PDF,  243,6 KB)

Gazetka Pedagoga Szkolnego kl. 1. (PDF, 549 KB)

Gazetka Pedagoga Szkolnego kl. 2. (PDF, 482 KB)

Gazetka Pedagoga Szkolnego kl. 3. (PDF, 349,5 KB)

Gazetka wersja ukraińska. (PDF, 436,66 KB)