Prawa Dziecka

W dniach 19-26 listopada 2021 r. w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF, obchodzonego w szkole jako Tydzień z Prawami Dziecka, odbyły się spotkania pedagoga szkolnego ze wszystkimi uczniami klas I-III.
Podczas zajęć przybliżono wychowankom Konwencję o prawach dziecka, jako dokumentu, w którym spisane są wszystkie prawa chroniące najmłodszych, jak i wspierające je w prawidłowym rozwoju. Uczniowie dowiedzieli się ile państw na świecie zobowiązało się dbać o ich dobro. Omówiono konkretne prawa i ich znaczenie w życiu codziennym. Starano się uzmysłowić dzieciom, że znajomość tych praw pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami, a z drugiej strony daje możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które je dotyczą.
Uczniowie podczas spotkań obejrzeli prezentację multimedialną na ten temat, posłuchali piosenek, a także obejrzeli bajkę "O królewnie, która zniosła wszystkie prawa". Przeprowadzono dyskusję na temat znaczenia prawa w ogóle.
Na koniec zajęć dzieci klas I-III otrzymały zakładkę do książki z Prawami Dziecka oraz Gazetkę Pedagoga Szkolnego pod tym samym tytułem, w której omówiono przysługujące im prawa oraz zawarto informację, do kogo mogą zwrócić się, kiedy ich prawa będą łamane.

pdfZaświadczenie - koordynator akcji Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021 - PDF905 KB