Ojczyzna – to czas dawny, Ojczyzna – to czas bliski
To miły dom rodzinny i matki oczy jasne
Ojczyzna – to jest mowa znajoma od kołyski
Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne.
P. Skarga, Modlitwa za Ojczyznę

W piątek 7 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. L. Teligi uroczystą lekcją historii uczcili Święto Niepodległości. Tego dnia wszyscy z dumą i godnością nosili biało – czerwone kotyliony. Uczniowie z klas II a i VI a oraz członkowie chóru szkolnego przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. Pociąg do wolności. Pociąg ten zabrał wszystkich w niezwykłą podróż historyczną od utraty niepodległości przez Polskę do jej odzyskania po 123 latach – 11 listopada 1918 r. Lekcję wzbogaciła prezentacja multimedialna oraz wiersze i utwory muzyczne w wykonaniu dzieci. Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy, stojąc na baczność, zachowując powagę i spokój. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddali go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.