W piątek 27 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim wraz z rodzicami i nauczycielkami odwiedzili miasto pachnące piernikami, w którym wieże są krzywe a flisacy grają na skrzypcach. Powodem wycieczki do nadwiślańskiego Torunia był udział dzieci w wystawie ZAWSZE ZIELONO, ZAWSZE NIEBIESKO. Prace plastyczne małych artystów z Kamienia Pomorskiego Aleksandry Wodzińskiej, Natalii Kankowskiej, Gabrieli Proczak, Kacpra Adamka, Katarzyny Bęgowskiej, Dominiki Orszulak, Zuzanny Wijcieszek, Bartosza Wójcika, Julii Lis, Emila Wróbla oraz Aleksandry Krupy, zostały wyróżnione i dostały się na wystawę pokonkursową 18. Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży. Szczególnie istotny jest fakt, że zostały wybrane spośród 21 tysiecy prac przysłanych na konkurs przez dzieci z całego świata. Międzynarodowe jury zakwalifikowało 1267 prac do wystawy pokonkursowej. Wśród zestawu wystawowego znalazły się realizacje z Polski w tym również ze szkoły z Kamienia Pomorskiego, ale też z tak egzotycznych miejsc jak, np.: Brunei, Maroko, Sri Lanka, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Filipiny. Niezwykle interesująca wystawa, którą mogliśmy obejrzeć to zestaw prac wykonanych w różnych technikach, malarskich, rysunkowych oraz graficznych. Na wystawie został zaprezentowany szeroki wachlarz twórczych możliwości dzieci i młodzieży z różnych, często bardzo odległych, zakątków świata.
Kompozycje malarskie i rysunkowe autorów ze Szkoły Podstawowej nr 2 były efektem autorskich warsztatów twórczych, które przeprowadził Piotr Florianowicz w ramach stypendium Miasta Torunia. Prace przedstawiają kamienice i najciekawsze budynki z grodu Mikołaja Kopernika. Oryginalne kompozycje wykonane zostały w technice pasteli olejnych oraz w technice rysunkowej. Dzieci z wielkim entuzjazmem podziwiały swoje dzieła wiszące wśród innych młodych artystów z Czech, Rosji, Chin czy Francji. Po obejrzeniu wystawy upiekliśmy tradycyjne pierniki, weszliśmy do szafy, w której mieści się Teatr Baj Pomorski, sprawdziliśmy jak bardzo jest Krzywa Wieża. W czasie intensywnego specru wcisneliśmy się w najciaśniejszą ulicę Torunia, wszystko po to by zobaczyć jak żyli dawno temu Krzyżacy. Wieczorem pożegnała nas pięknie oświetlona panorama starego miasta wraz z szeroką Wisłą.
Laureatom z Kamienia Pomorskiego szczególnie gratulujemy międzynarodowego sukcesu I liczymy na dalsze twórcze osiągnięcia!
Więcej na temat wystawy