Pierwsza pomoc przedmedyczna to proste czynności ratownicze wykonane przed przybyciem fachowych służb ratunkowych. Najważniejsze jest natychmiastowe rozpoczęcie czynności ratowniczych.

Każdy człowiek powinien znać podstawowe zasady pierwszej pomocy i udzielać jej, w razie konieczności, przed przybyciem fachowych służb medycznych.

Głównymi celami jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia, a także ograniczenie skutków urazów i nagłych zachorowań. Jak również opieka nad poszkodowanym.

Już od najwcześniejszych lat życia należy edukować dzieci z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wszak skuteczność edukacji w tej kwestii zależy od przekazu. Właśnie dzięki tym zajęciom uczniom łatwiej jest przełamać własne lęki, a w życiu codziennym być bardziej pewnym własnych umiejętności. Przecież właściwa ocena sytuacji i zagrożeń, które mogą spotkać każdego człowieka, pozwala działać w sposób stosowny do napotkanego zagrożenia.

W naszej szkole, w klasach 1- 3, od bardzo wielu lat odbywają się spotkania z tego zakresu. Prowadzą je Panie: Wiesława Krawiec oraz Anna Szadkowska, które ukończyły szkolenie zorganizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

We wrześniu odbyły się, w każdej klasie osobno, praktyczne zajęcia, gdy osoba jest nieprzytomna ułożenia poszkodowanej w bezpiecznej dla jej życia pozycji bocznej ustalonej. Zajęcia te uzmysłowiły dzieciom jak ważna jest wiedza na ten temat i że w sposób naprawdę prosty mogą uratować komuś życie.

16 listopada 2017r. przez 3 godziny lekcyjne uczniowie mieli okazję wziąć praktyczny udział w kolejnych zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na zaproszenie organizatorki przybyli ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kamieniu Pomorskim: Pan Bartłomiej Madoński oraz Pan Piotr Szolc. Za co im z tego miejsca jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Nasi uczniowie, w miarę nabywania umiejętności w tym zakresie, rozumieją znaczenie skuteczności działań w sytuacji kryzysowej. Wierzymy, że dzięki fachowemu przekazaniu wiedzy i umiejętności, a także poprzez praktyczne działania uczniowie nabędą świadomość, że mogą uratować ludzkie zdrowie i życie, w niemal każdej sytuacji. Takie lekcje są bezcenne, bo nie ma nic cenniejszego niż ludzkie zdrowie i życie.

Wiesława Krawiec

organizatorka spotkania