W dniu 26 września br. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim, uczciliśmy pamięć tych, którzy przed 75 laty tworzyli Polskie Państwo Podziemne.
Żołnierzom i urzędnikom Polskiego Państwa Podziemnego, nie było dane doczekać zwycięstwa i niepodległości ojczyzny. Pozostały jednak kolejne pokolenia, które odczytują na nowo historię i doceniają dokonania przodków w walce o wolną i niepodległą Polskę w czasie okupacji hitlerowskiej i sowieckiej.
Ten szczególny dzień, zaczął się już na pierwszej godzinie lekcyjnej w klasach III-VI, w których gospodarze klas i wyznaczone osoby, przedstawiały informacje o działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Szukano odpowiedzi dlaczego potrzebna była walka i ofiary tych, którzy zginęli zamordowani przez okupantów. Czy dziś doceniamy waleczny wysiłek tamtego pokolenia patriotów? Czy dostrzegamy wartości, które zostały nam przez nich przekazane?
Podziękowaniem za tamten ofiarny i trudny czas, była wystawa przygotowana przez uczniów koła historycznego. Uczniowie wszystkich klas mogli odwiedzić tą wystawę, zapoznać się z różnymi formami działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Szczególne miejsce na wystawie poświecono Powstaniu Warszawskiemu.
W tym dniu, zewnętrznym znakiem upamiętniającym powstanie Polskiego Państwa Podziemnego był "symbol Polski Walczącej" noszony przez uczniów na ramionach, a na budynku naszej szkoły powiewały biało-czerwone flagi.
W ten sposób uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim, przyjęli Testament Polski Walczącej.

Przygotowała: Iwona Kuliberda