Dnia 19 lutego 2016r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim odbyły się kolejne spotkania pedagoga szkolnego z uczniami klas 1-3 z cyklu zajęć profilaktycznych, z obszaru prawidłowej komunikacji interpersonalnej.
Dzieci z edukacji wczesnoszkolnej miały możliwość pogłębić swoją wiedzę z tematyki kultury osobistej. Przypomniały sobie, że kultura osobista jest cechą, którą nabywa się w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Jest ona pewną trwałą właściwością. Określa zachowanie człowieka niezależnie od czasu, miejsca i okoliczności. Składa się na nią wiele elementów. Jednym z nich jest ogłada towarzyska, czyli umiejętność prowadzenia rozmowy, pozdrawiania, zachowania się przy stole. Także wygląd zewnętrzny jest ważną jej częścią. Czyste ubranie, starannie uczesane włosy niezwykle dużo mówią o danej osobie.
Najważniejszym jednak elementem osoby kulturalnej jest jej stosunek do drugiego człowieka. Cechy człowieka kulturalnego to: życzliwość wobec innych, poszanowanie godności zarówno własnej, jak i osób ze swojego otoczenia, odpowiedzialne podejście do zajęć, które się wykonuje czy dążenie do stworzenia dobrej atmosfery w domu i wśród znajomych.
Lekcje poruszające tematykę savoir-vivre odbyły się pod hasłem "ABC…dobrych manier". Spotkania rozpoczynała grupa teatralna "Szuflandia" prezentując przedstawienie pod tytułem "Ballada o uprzejmym rycerzu".
Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały Gazetkę Pedagoga Szkolnego, w której podsumowano tematykę dotyczącą dobrego wychowania.
Celem lekcji było przekonanie uczniów, że:
• kulturalnym ludziom żyje się lepiej;
• zamierzony sukces prędzej się osiągnie kulturą osobistą, sztuką dyplomacji i siłą argumentów, niż pięścią i podniesionym głosem.