W sobotę, 15 marca 2014 roku w Pijarskich Szkołach w Warszawie odbył się finał IV Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego. Tegoroczny konkurs był dla nas szczególnie ważny, gdyż do finału zakwalifikowała się Ada Brząkała – uczennica 5. klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim. Od początku roku szkolnego Ada intensywnie pracowała nad opanowaniem gramatyki, realizując indywidualny (specjalnie dla niej przygotowany) program pt. "Klucz do językowych tajemnic". Program ten umożliwił piątoklasistce nie tylko opanowanie materiału całej szkoły podstawowej, ale również dotyczył wybranych zagadnień, realizowanych przez uczniów gimnazjum czy liceum. W zmaganiach finałowych wzięli udział uczniowie z 29 szkół podstawowych z całej Polski, m.in. z Warszawy, Lublina, Krakowa, Bielska-Białej, Bytomia, Włocławka. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy z dziedziny gramatyki języka polskiego oraz promowanie uczniów o wybitnych zdolnościach humanistycznych. Wyniki finału będziemy mogli poznać za miesiąc, ale zakwalifikowanie się do warszawskiego finału uznajemy już za wielki sukces Ady. Na marginesie warto dodać, że ks. Onufry Kopczyński, patron Szkół Pijarskich w Warszawie był twórcą pierwszej polskiej gramatyki. Pijarzy przybyli do Polski przed ponad 370 laty. Twórca tego zakonu - św. Józef Kalasancjusz - założył w 1597 r. pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Wychowankami pijarskimi byli m.in. Tadeusz Kościuszko, ojciec polskiego teatru i opery Wojciech Bogusławski, światowej sławy inżynier górnik, geolog i odkrywca Ignacy Domeyko.

Iwona Warzbińska