21 października br. uczniowie klas I - III udali się do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie. Wycieczka została zorganizowana przez Urząd Miejski w Kamieniu Pomorskim, w ramach projektu "Akcja – segregacja", sfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
W trakcie wycieczki dzieci wzięły udział w warsztatach poświęconych selektywnej zbiórce odpadów. Podzielone na 4 zespoły z ogromnym zaangażowaniem wykonywały zadania. Zespół I i II segregował odpady, III układał puzzle o tematyce ekologicznej, IV natomiast rozwiązywał zadania z zakresu segregacji i recyklingu. Wszystkie zespoły poradziły sobie wzorowo. Po skończonej pracy uczestnicy spotkania rozpoczęli zwiedzanie zakładu pod przewodnictwem Pani Moniki Olechnowicz – Krakowskiej.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zważenia uczestników wycieczki. Okazało się, że wszyscy razem ważyliśmy 1020 kg . Po oficjalnym ważeniu udaliśmy się do pomieszczeń, w których przywiezione odpady poddawane są segregacji. Pani Monika w interesujący sposób opowiadała o poszczególnych etapach segregacji. Wyjaśniła nam, na czym polega rekultywacja składowisk. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki do książek i plany lekcji.
Czy wiesz, że…
Statystyczny Polak wytwarza ponad 320 kg śmieci rocznie. Na wysypiska ląduje ponad 12 milionów ton odpadów, aż 98% można by wykorzystać poprzez segregację.

Dorota Garlińska - wychowawczyni klasy I c