Szkoła Podstawowa nr 2
im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim

Udział rodziców w edukacji dziecka jest jednym z wielu ważnych elementów rozwoju i sukcesów w nauce. To właśnie rodzina i szkoła są najistotniejszymi środowiskami wychowawczymi dziecka. To w domu rodzinnym oraz w szkole dziecko odkrywa swoje mocne i słabe strony, uczy się otwartości i współpracy   z innymi, wrażliwości na losy potrzebujących. Drogą do osiągnięcia tego celu jest nie tylko wiedza z książek, ale także rozpowszechnianie i udział w wolontariacie. Pomaganie innym powinno być składnikiem programu wychowania każdej rodziny, szkoły czy organizacji skupiającej dzieci i młodzież. Wolontariat jest skuteczną i sprawdzoną metodą kształtowania młodego charakteru, poprzez "bycie dla innych", budujemy przyszłość i przekształcamy teraźniejszość. Nie tylko warto, ale trzeba "być dla innych", być pomocnym dla potrzebujących. Nie ma takiego człowieka, i takiej rodziny, czy klasy szkolnej, która w swoim najbliższym otoczeniu nie znajdzie nikogo potrzebującego.

Dlatego też w naszej szkole już od kilku lat istnieje szkolny wolontariat, który przyłącza się do wielu akcji, programów organizowanych przez różne instytucje czy fundacje niosące bezinteresowną pomoc dla innych. Ale pomagamy nie tylko organizacjom, działamy również na rzecz naszych kolegów, koleżanek, którzy czekają na naszą pomoc, są wdzięczni za nasz uśmiech na twarzy, za dobre słowo. Często wolontariat kojarzy się nam z robieniem zakupów dla osób starszych, pomaganiem niepełnosprawnym. Ale szkolny wolontariat to także wspólna zabawa, wspólne odrabianie zadań domowych czy chociażby dokarmianie ptaków zimą. Dzieci, młodzież są wspaniałą grupą, która chce "działać", a rolą nas dorosłych jest wspieranie ich w tych działaniach, pokazanie dobrych stron pracy dla innych bez wynagrodzenia, bez dodatkowych punktów w szkole. Pomagać można na wiele sposobów. Nie zawsze trzeba mieć zasobny portfel, aby nieść pomoc - czasem wystarczy dobra wola i odrobina chęci. Warto pamiętać, że nawet drobne rzeczy mają dużą wartość.

I tak w naszej szkole niesiemy pomoc, są to niewielkie akcje, ale jakże ważne dla tych, którzy otrzymali ją od nas. Jedną z takich niepozornych rzeczy, której być może nie dostrzegamy na co dzień, jest zbiórka nakrętek po napojach i detergentach, dzięki którym można kupić sprzęt rehabilitacyjny. W roku szkolnym 2016/2017 przyłączyliśmy się do zbiórki maści leczniczej "Alantan Plus" i "Contratubex" dla 10 - letniej Nikoli ze Szczecina, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku, uległa bardzo dużemu poparzeniu całego ciała. Braliśmy udział także w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez UNICEF - "Wszystkie Kolory Świata", której ambasadorem była Majka Jeżowska. Akcja miała na celu wykonanie i przeprowadzenie licytacji laleczek wykonanych ręcznie będących symbolem pomocy dla dzieci z Afryki. Naszym kolejnym corocznym działaniem jest sprzedaż żonkili w ramach Akcji "Żonkil - pola nadziei". Uzbierane pieniądze przekazujemy na potrzeby podopiecznych Hospicjum Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Innym naszym przedsięwzięciem było zorganizowanie loterii fantowej na rzecz Fundacji "Szlachetne Serce" z Poznania, która zbierała pieniądze aby pomóc siedmioletniemu Oskarowi zmagającego się z ciężkimi chorobami. Pośród rozmaitych, podejmowanych przez nas inicjatyw znalazła się również akcja "Serce za odwagę". Wychowankowie świetlicy szkolnej wykonywali kartki bożonarodzeniowe z życzeniami dla Polskich Weteranów Wojennych. Kolejnym naszym działaniem jest coroczna zbiórka paczek dla najbardziej potrzebujących uczniów z naszej szkoły. W paczkach tych znajdują się słodycze, artykuły szkolne i plastyczne, niekiedy zabawki i kosmetyki. Jak mówimy o bezinteresownej pomocy dającej dużo uśmiechu i podziękowań, to nie możemy zapomnieć o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Już tradycją w tej akcji od kilku lat jest zorganizowanie i prowadzenie przez naszą szkołę "słodkiego" bufetu dla mieszkańców naszej gminy biorących udział w tym jakże wspaniałym projekcie. Radość niesiemy także naszym czworonożnym przyjaciołom zbierając karmę, koce, psie zabawki, którzy mieszkają w schronisku dla zwierząt w Sosnowicach. Nasz samorząd uczniowski bardzo dobrze sprawdza się w corocznej zbiórce pieniędzy pod nazwą "Góra Grosza". Dzięki prawdziwej górze grosza pomagamy w prowadzeniu rodzinnych domów dziecka. Można by było wymieniać wiele jeszcze takich naszych działań, ale nie chodzi nam o ilość, tylko o to że sprawiamy komuś niesamowitą radość, nadzieję, my natomiast mamy satysfakcję, czujemy się potrzebni i na koniec dnia możemy powiedzieć, że czynię dobro dla innych. Nadszedł nowy rok szkolny, nowe wyzwania przed nami i nowe otwarte serca, które nosimy w sobie, "do których dodając troszeczkę cukru zamieniają się w cudowny smakołyk".

Opiekunowie szkolnego wolontariatu - Lidia Radtke, Izabela Jacewicz