Każdy uśmiech dziecka jest piękny. Niestety, nie każdy jest zdrowy. W Polsce aż 85% sześciolatków ma problemy z próchnicą. Aby zatrzymać postępującą epidemię i chronić uśmiechy najmłodszych powstał w naszej szkole  program "Dzień pięknego uśmiechu", w którym stawiamy na rzetelną wiedzę i szeroką edukację zarówno dzieci, jak i rodziców i nauczycieli.

Dnia 02 czerwca 2016 r. razem z Panią higienistką i Panią stomatolog Magdaleną Sołtysiak-Zawartką uświadamialiśmy uczniów klas 1-3, jak ważne jest dbanie o zęby już od najmłodszych lat, uczyliśmy jak prawidłowo myć zęby i pokazywaliśmy, co wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Klasy Ia,Ic i I d przygotowały z tej okazji przedstawienie pt. "Żeby zdrowe zęby mieć...", a Pani pedagog wydała gazetkę szkolną, w której znajdowały się wiersze i obrazki podejmujące omawianą problematykę.

Uczniowie dowiedzieli się, że w celu utrzymania przez całe życie zdrowych zębów należy systematycznie:

• Myć zęby rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Pamiętać, myć je dokładnie przez dwie minuty. Dwa razy w roku sprawdzać stan swoich zębów u dentysty.
  • Używać, szczoteczki o miękkim włóknie i pasty z fluorem. Pamiętać, że fluor wzmacnia zęby!
  • Unikać słodyczy! Między posiłkami zjadać warzywa, owoce, pić jogurt naturalny i napoje bez cukru!
  • Używać nici dentystycznych, czyścić  szczeliny międzyzębowe, bo tam szczoteczka nie dociera.

Wierzymy, że udział w programie "Dzień pięknego uśmiechu" przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o zdrowy uśmiech przez naszych uczniów – w domu i szkole. Mamy nadzieję, że uczniowie zapamiętają słowa piosenki "Myję zęby, bo wiem dobrze o tym. Kto ich nie myje, ten ma kłopoty".

Anna Szadkowska,Grażyna Wasielewska, Lucyna Wikło