16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

W tym dniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez największą ilość osób.

Głównym celem tak wielkiego przedsięwzięcia jest wspólne promowanie, w całej Polsce, nauki udzielania pierwszej pomocy. Wszak na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma ich postawa, umiejętności i wiedza w tym zakresie.

W naszej szkole od kilkunastu lat prowadzone są zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Cieszymy się i jesteśmy dumni, że w tym dniu o godz.12:00 przyłączyliśmy się do tej wspaniałej inicjatywny. W biciu rekordu, w naszej szkole, czynny udział wzięło120 uczniów z klas 1, 2 i 3, którym bardzo dziękuję za zaangażowanie. Był to sprawdzian z wiedzy, ale również wspaniała integracja dzieci.

Kilka dni wcześniej odbyły się, w każdej klasie osobno, spotkania zorganizowane przez przeszkolone przez WOŚP nauczycielki Wiesławę Krawiec i Annę Szadkowską oraz pielęgniarkę Panią Olgę Szpakowską. Dzieci nie tylko wysłuchały, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy, lecz również ćwiczyły umiejętności na fantomach. Otrzymały tematyczne diagramy z ukrytymi wyrazami, a także rysunki do pokolorowania, które wcześniej zostały wydrukowane ze strony internetowej WOŚP.  Na korytarzach szkoły, w widocznych miejscach, zamieszczone zostały plakaty przesłane przez WOŚP. Tym chętniej i bez obaw dzieci wzięły udział w biciu rekordu. Przecież nie ma nic piękniejszego niż bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi. Pomoc, która może uratować komuś życie. A to bezcenne.

Jestem wdzięczna za poświęcony czas i pomoc w sprawnym przeprowadzeniu spotkania pielęgniarce –Pani Oldze Szpakowskiej, ratownikom z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kamieniu Pomorskim – Panu Tomaszowi Grzybowskiemu i Panu Bartłomiejowi Madońskiemu (którzy dostarczyli 3 fantomy), Opiekunce Medycznej Pani Ewelinie Turek (która nagrywała zdarzenie i przekazała  fantoma) oraz wychowawczyniom i nauczycielkom z klas 1,2 i 3. Paniom: Annie Szadkowskiej, Jolancie Koćwin, Grażynie Wasielewskiej, Monice Niedźwiedź, Marioli Wronkiewicz, Natalii Kowalskiej, Monice Szymańskiej.

Po zakończonej akcji prowadząca wprowadziła dane do systemu WOŚP oraz napisała sprawozdanie z przebiegu akcji, jak również zamieściła 5 minutowy film z bicia rekordu na stronie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim.Uczestnicy otrzymali podziękowanie za ,,okazane serce oraz przychylność i trud włożony w to, aby ten dzień był tak wyjątkowy."

Wiesława Krawiec - prowadząca bicie rekordu na terenie naszej szkoły

Obejrzyj FILM