Jednym z podstawowych zadań każdej szkoły jest nauczenie dzieci, by one same mogły i umiały zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zdrowie, a także uświadomienie o czyhających wokół zagrożeniach. W związku z tym nasza szkoła podejmowała wiele inicjatyw w obszarze bezpieczeństwa.

W roku szkolnym 2015/2016 szczególną uwagę zwracano w tej placówce na uwrażliwianie uczniów na niebezpieczeństwa mogące pojawić się w kontaktach z nieznajomymi.

Dnia 07 czerwca br. w ramach ogólnopolskiej akcji dotyczącej Bezpiecznych Wakacji zaproponowano dzieciom edukacji wczesnoszkolnej lekcje profilaktyczne pod hasłem "Obcemu mówię-Nie". W tematykę spotkań z uczniami klas 1-3 wprowadziła grupa teatralna "Szuflandia", która zaprezentowała bajkę pod tytułem "Czerwony Kapturek".

Głównym celem tegorocznych zajęć z podopiecznymi było uświadomienie im niebezpieczeństw mogących wypływać z kontaktów z dorosłymi.

Po spotkaniach uczniowie wiedzą:

• kto może być dla nich osobą niebezpieczną;
  • co należy robić i jak się zachować w sytuacji, gdy napotkają na swojej drodze "osobę niebezpieczną";
  • że nie należy ulegać propozycjom i namowom ze strony nieznajomych osób;
  • jak zachować się, gdy w domu nie ma rodziców;
  • jakie zagrożenia płyną z Internetu.

Aktywny udział dzieci klas 1-3 w zajęciach dał nauczycielom poczucie, że ich uczniowie posiadają niezbędne informacje w zakresie zasad kontaktów z osobami obcymi i wiedzą, jak zachować się i do kogo iść po pomoc w razie potrzeby.

Na koniec lekcji każdy uczeń otrzymał Gazetkę Pedagoga Szkolnego, która była podsumowaniem podejmowanej tematyki.