"Nie ma dzieci – są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć..."

Janusz Korczak

Każdego 10 grudnia na całym świecie, w 193 państwach obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Praw Człowieka.

Światowy Dzień Ochrony Praw Człowieka, to kolejny ważny dzień na jaki zwrócono uwagę w Szkole Podstawowej nr 2 im. L. Teligi w Kamieniu Pomorskim. Wykorzystano tę datę, aby porozmawiać z uczniami o ochronie praw każdego dziecka.

Włączając się do obchodów święta szkoła przygotowała dla uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej spotkania z pedagogiem szkolnym. Podczas kilku zajęć około 200 uczniów miało możliwość obejrzeć multimedialną prezentację, która zawierała wiele informacji dotyczących w/w zagadnienia. Podopieczni zostali zapoznani z prawami, jakie przysługują każdemu człowiekowi. Wyjaśniono im także znaczenie każdego z nich. Mieli możliwość posłuchania wiersza podejmującego tematykę praw dziecka oraz piosenki przygotowanej prze zespół Mała Orkiestra Dni Naszych pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali Gazetkę Pedagoga Szkolnego podejmującą wymienioną tematykę.

Celem spotkania z uczniami klas I-III było:

• uświadomienie, że każdy człowiek ma prawa bez względu na jakiekolwiek cechy, pochodzenie, przynależność, posiadanie czegokolwiek, itp.;
  • zaznajomienie z dokumentem zawierającym spis praw, jakie przysługują dzieciom;
  • wyjaśnienie znaczenia każdego z nich;
  • podanie informacji do kogo można zwrócić się, gdy prawa dziecka są łamane-kto stoi na straży przestrzegania tych praw;
  • uzmysłowienie, że prawo każdego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo drugiego.