Jesienią każdego roku (od kilkunastu lat) Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego organizuje Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy. W miniony piątek, 24 października 2014 r., w Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie odbył się etap wojewódzki, objęty patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Nasze miasto w wojewódzkim finale reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim: Ada Brząkała z kl. VI c oraz Oliwia Chołodowska z kl. V a. Obie w piękny, sugestywny sposób przedstawiły walory naszej Małej Ojczyzny. Jury brało pod uwagę treść wypowiedzi, jasność i logiczność formułowania myśli i piękno ojczystej mowy. Werdykt był dla nas bardzo miły: Ada Brząkała została laureatką III miejsca, a jej wypowiedź o Kamieniu Pomorskim została doceniona przez jury konkursowe.
Warto podkreślić, że w dobie pośpiechu coraz częściej nie dbamy o język ojczysty. Mało czytamy, rozmawiamy, ulegamy modzie językowej, która z kulturą języka nie ma nic wspólnego. Dlatego warto od najmłodszych lat wyczulać dzieci na piękno ojczystej mowy, bo to z pewnością zaprocentuje w dorosłości.