W celu efektywniejszej realizacji treści programowych występujących w edukacji na poziomie klasy trzeciej uczniowie III b i III c mieli możliwość wzbogacania wiedzy i zdobywania nowych informacji  poprzez uczestnictwo w różnych wycieczkach.

20 i 27  września  2017 roku wybraliśmy się do piekarni pana Wiesława Żelka, aby zaobserwować etapy produkcji pieczywa. Uczniowie poznali składniki  potrzebne do sporządzenia chleba, różne gatunki pieczywa oraz maszyny potrzebne do jego produkcji. Mieli również okazję  zaobserwować  pracę cukierników i spróbować  gotowych wypieków.

25 września 2017  roku w ramach realizacji ośrodka tematycznego "Obrazy jesieni" wybraliśmy się do lasu w okolicach Stawna. Tam  uczniowie mogli obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, poznać pospolite drzewa i krzewy z uwzględnieniem podziału na iglaste i liściaste, zgromadzić materiał przyrodniczy, prowadzić obserwację roślin i zwierząt oraz poznać warstwową budowę lasu. Naszym  przewodnikiem był pan leśniczy Tomasz  Adamczyk. Uczniowie z każdej klasy byli podzieleni na grupy, które w ramach podsumowania miały uzupełnić karty pracy dotyczące warstw lasu, ich mieszkańców oraz roślin. Uwieńczeniem wycieczki było  ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na zakończenie uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe w kształcie grzybów oraz zakładki. Wyprawa do lasu była bardzo udana i przyniosła wiele radości jej uczestnikom.

10 października 2017 roku obie klasy wyjechały na wycieczkę do Wolina, którego główną atrakcją jest Skansen Słowian i Wikingów. Tutaj zgodnie z zasadą poznawania "żywej historii" uczniowie mogli zobaczyć zrekonstruowane chaty i ich wnętrza oraz wszystkiego dotknąć. Brali oni również udział w grze terenowej. Jej celem było zebrania przez każdą z drużyn 6 run od mitycznych bogów, którzy ukryli się pod postacią rzemieślników poruszających się po skansenie. W trakcie gry uczestnicy poznawali pracę różnych rzemieślników. Spróbowali także podpłomyków i herbaty ziołowej. W Wolinie uczniowie mieli okazję podziwiać eksponaty znajdujące się w Muzeum Regionalnym.

Jolanta Koćwin, Anna Szadkowska