Tegoroczny – XVI Dzień Papieski przebiegał pod hasłem "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Hasło to wpisuje się w przeżywany Rok Miłosierdzia ogłoszony przez Papieża Franciszka. Temat dnia pozwolił społeczności szkolnej zastanowić się nieco głębiej nad zagadnieniami, z którymi na co dzień większość z nas nie ma do czynienia. Przedstawiona prezentacja multimedialna skupiła uwagę publiczności zebranej na szkolnym apelu na ukazanych w katechizmie uczynkach miłosierdzia względem ciała. Przeplatające się teksty Jana Pawła II oraz krótka relacja z obecnej sytuacji na świecie pozwoliła na zadumę. Każdy z nas może czynić miłosierdzie wobec konkretnego człowieka.

Uczniowie przedstawili też kwestię uczynków miłosierdzia względem duszy. Wiersze, które w zwięzły sposób ukazywały sens uczynków miłosierdzia względem duszy uzupełniły piosenkę "Daję Tobie Panie", w której człowiek prosi by ofiarowane Bogu serce czyniło dobro i nie pozostawało obojętne na ludzką krzywdę. Nie mogło zabraknąć ukochanej pieśni Jana Pawła II "Barka", którą zebrani na apelu uczniowie mogli usłyszeć  w wykonaniu uczniów klasy IVb. W przygotowanie włączyli się uczniowie klas: IIId, IIIb, IVb ,Vc,VIa.

Wyjątkowy nastrój zadumy, który towarzyszył tegorocznej akademii, wynikał z tematyki, która miała za zadanie pobudzić uczniów do refleksji nad własnym praktykowaniem uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy.