To już drugi rok kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 biorą udział w zajęciach na terenie jednostki Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim.

W ramach zajęć pozalekcyjnych dzieci szkolą się w udzielaniu pomocy. Nauka zawsze odbywa się w formie zabawy i nie zawiera elementów ryzyka jak wchodzenie na drabiny czy praca ciężkim sprzętem. 10 września zajęcia polegały na próbie zjazdu po prawdziwym ześlizgu, lecz z niewielkiej wysokości pod nadzorem strażaka, następnie była przejażdżka samochodem wokół strażnicy a na koniec zabawa z latarkami w ciemnym zakamarku.

17 września mali strażacy uczyli się gaszenia pożarów profesjonalnym sprzętem.

24 września dzieci przeszły swoisty sprawdzian umiejętności strażackich.

Miały:

ubrać hełm i nałożyć pas z toporkiem,
podpiąć prądownicę do węża z hydronetki,
przewrócić butelkę,
odpiąć prądownicę,
pobiec do węża od rozdzielacza,
podpiąć prądownicę,
przewrócić następną butelkę,
wracając z prądownicą postawić butelki na swoje miejsce.
Na koniec było wspólne zdjęcie i odrobina chlapania, a potem zwijanie sprzętu.

4 marca 2011r, w piątkowy poranek, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarszewie, odbył się etap miejsko-gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Turniej rozgrywany był pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

W turnieju uczestniczyli finaliści etapów szkolnych, w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, łącznie 40 uczestników z 8 szkół gminy Kamień Pomorski.

Na początek uczestnikom przyszło się zmierzyć z testem. Wyświetlane jako prezentacja multimedialna pytania budziły różne emocje wśród uczestników, były uśmiechy ale i miny zakłopotania. Pytania, po 30 w każdej kategorii, były sprawdzianem wiedzy między innymi z zakresu ratownictwa medycznego, podstawowych informacji o Ochotniczych Strażach Pożarnych w gminie Kamień Pomorski, o sprzęcie pożarniczym oraz samochodach bojowych. Uczestnicy w trakcie czekania na swoją kategorię oraz przed egzaminem ustnym przypominali sobie nazwy sprzętu i zastosowanie na garażach i przy samochodach pożarniczych OSP Jarszewo.

W kategorii szkoły podstawowe uczestniczyło 15 zawodników i zawodniczek. Pytania nie sprawiły większych problemów, co skutkowało tym, że do części ustnej awansowało aż 8 osób. Na miejscu V uplasowało się trzech zawodników z tą samą liczbą punktów. Część ustna składała się z trzech pytań. Było trzeba wymienić wszystkie OSP z gminy Kamień Pomorski, omówić wskazany sprzęt pożarniczy oraz uporządkować samochody pożarnicze do danych jednostek OSP. W finale walczyło dwóch braci, z których to Ernest Niedźwiedź z naszej szkoły zajął I miejsce z wynikiem 33 pkt., jego brat Jakub Niedźwiedź II miejsce z 32 pkt. a trzecie miejsce zdobyła reprezentantka SP Górki i OSP Stawno Weronika Krupska z 28 pkt.

Uczestnicy, którzy zajęli miejsca na podium otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i puchary, zaś wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani złotym medalem „Uczestnik OTWP 2011”.