Kwiecień uznany jest jako miesiąc świadomości autyzmu. I z tej okazji 20 kwietnia w naszej szkole odbyły się spotkania mające na celu choć częściowe przybliżenie uczniom klas I-III kwestii związanych z zaburzeniem, jakim jest autyzm oraz propagowanie wiedzy na jego temat. Ponieważ każdy z nas ma coraz częstszą okazję, aby poznać osoby w spektrum dlatego głównym celem było ukazanie uczniom, że "inny nie znaczy gorszy!". Tego dnia większość uczniów i nauczycieli na znak solidarności z osobami z autyzmem ubrało się na niebiesko.
Prowadzący spotkania przybliżyli uczniom zagadnienia dotyczące autyzmu. Aby pokazać uczniom w jaki sposób zachowują się i jak patrzą na świat osoby ze spektrum zaprezentowano filmy "Autyzm" oraz "Świat oczami dziecka w spektrum autyzmu". Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pogadance i uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.
W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie zapisywali swoje imiona na małych sercach i przyklejali je do przygotowanej wcześniej fotobudki, przy której na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia. Uczniowie zostali także obdarowani niebieskimi balonami, które sprawiły im dużo radości.
Wszystkie podjęte podczas spotkania działania miały na celu podniesienie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób nim dotknięte.
Ważne jest, aby z końcem kwietnia nie zapomnieć o autyzmie i osobach w spektrum. Wiedza na temat autyzmu jest aktualna i ważna przez cały rok. Tak, jak zawsze ważne są: EMPATIA, ZROZUMIENIE i AKCEPTACJA!
Koordynatorami działań byli nauczyciele współorganizujący proces kształcenia: Małgorzata Bartkowska-Ryczko, Monika Kapturska, Karina Laskowska,