- czyli niezwykła wizyta na okręcie wojennym w Porcie Morskim w Świnoujściu.
1 czerwca uczniowie klasy II d wybrali się z wizytą na okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ORP Lublin. Przy nabrzeżu portowym powitał grupę starszy marynarz, pan Karol Gajek, który wprowadził nas do niezwykłego świata służby marynarskiej.
Główną atrakcją było zwiedzanie GSD, czyli Głównego Stanowiska Dowodzenia. Starszy marynarz w przystępny, zrozumiały dla dzieci sposób, wyjaśniał do czego służą poszczególne przyrządy, przełączniki, wyświetlacze. Można było również dowiedzieć się, co oznaczają informacje wyświetlane na ekranie radaru nawigacyjnego. Każdy mógł osobiście zasiąść za sterem okrętu. Zwiedzanie GSD nie oznaczało końca atrakcji dla zaokrętowanych gości. Po zakończeniu nauki sterowania jednostką, udaliśmy się wąskimi korytarzami do kuchni okrętowej i mesy (stołówki). Dowiedzieliśmy się, że w wielkich kotłach gotuje kucharz, w sloganie marynarskim zwany "białym".
Na rampie okrętu uzyskaliśmy kolejne informacje o okręcie. W ładowni transportowej mieści się aż 9 czołgów lub 17 samochodów ciężarowych. Załoga liczy około 40 osób, a okręt może zabrać 135 żołnierzy desantu. Na rogach nadbudówki znajdują się 4 podwójne działa przeciwlotnicze, służące do samoobrony. Następnie trasa zwiedzania prowadziła przez kajutę dla desantu, gdzie zobaczyliśmy mundur i czapkę marynarską. Dzieciom spodobał się również dzwon okrętowy, który "wybija szklanki": 1 szklankę - co pół godziny, a dwie - o pełnej godzinie. Ponadto każde dziecko sprawdziło stanowisko celowniczego, którego zadaniem jest obsługa działka okrętowego.
Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wielkości okrętu i nie mielibyśmy nic przeciwko udaniu się nim w rejs po Morzu Bałtyckim.
Nasza wizyta na okręcie możliwa była dzięki staraniom pana Marka Florianowicza - taty Oli z naszej klasy, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy również do pana Karola Gajka, przemiłego przewodnika po okręcie.
Opiekunowie grupy:
Iwona Hume-Zielińska
Dorota Wilczyńska