Świat emocji

W dniach od 28.03.22 r. do 31.03.22 r. przeprowadzone zostały w klasach edukacji wczesnoszkolnej zajęcia profilaktyczne pod tytułem "Świat Emocji".

Spotkania były realizowane w ramach innowacji pedagogicznej "Wiem-Rozumiem-Stosuję".

Celem zajęć było:

1. Przypomnienie znaczenia pojęcia emocje. Poznanie jego pochodzenia.
  2. Zapoznanie dzieci z pięcioma podstawowymi emocjami. Omówienie sposobu ich wyrażania.
  3. Zastanowienie się skąd biorą się emocje i gdzie w ciele się znajdują.
  4. Uzmysłowienie, że wszystkie emocje są ważne, zarówno te przyjemne, jak i te trudne.
  5. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie: o czym informują nas emocje?

Uczniowie wysłuchali piosenki pod tytułem "Emocje" w wykonaniu Śpiewających Brzdąców oraz obejrzeli fragmenty filmu "W głowie się nie mieści", przedstawiające pięć podstawowych emocji.

Podczas zajęć skorzystano z prezentacji multimedialnej przygotowanej w wersji dwujęzycznej: polskiej i ukraińskiej, gdyż w spotkaniach uczestniczyli również nowi uczniowie – z Ukrainy.

pdfPrezentacja multimedialna - PDF440 KB

Wszystkie dzieci aktywnie brały udział w lekcjach. Można śmiało powiedzieć, że ich wiedza z zakresu tematyki związanej z emocjami jest szeroka i ugruntowana. Uczniowie wiedzą, że nie ma dobrych i złych emocji oraz, że wszystkie są ważne. Umieją wymienić te przyjemne, jak i nieprzyjemne. Wiedzą również, że dzięki złości wiemy, czego nie chcemy i na czym nam zależy, że strach chroni przed niebezpieczeństwem, smutek pozwala na odpoczynek i otrzymanie wsparcia, a radość daje energię i zbliża nas do innych ludzi.

Na koniec spotkania dzieci rozwiązywały zagadki o emocjach znajdujące się w Gazetce Pedagoga Szkolnego, w której umieszczone zostały również ich wiersze/opowiadania konkursowe na ten sam temat.

Gazetkę wykonano w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Mam nadzieję, że przekład ukraiński był zrozumiały dla naszych małych gości i oddawał sedno tematyki.

Załączniki:

Katarzyna Pycka – pedagog szkolny