Bezpieczne ferie

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych,
9 lutego odbyło się spotkanie profilaktyczno- edukacyjne z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, st. post. Martą Szymańską oraz z reprezentującą Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Kamieniu Pomorskim, Panią Aleksandrą Franczak. W spotkaniu udział wzięli wszyscy uczniowie podzieleni na grupy wiekowe. Podczas prelekcji dla dzieci z klas I- VI Panie przypomniały o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupiły się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Nasi goście wytłumaczyli jak należy dbać o nasze zdrowie, ubierając się zgodnie z odpowiednią porą roku. Panie przypomniały także zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: "Nie rozmawiaj...", "Nie ufaj...", "Nie wpuszczaj do domu...", ale również uświadomiły dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu, np. na stoku narciarskim. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Uczniowie zostali również zaproszeni i zachęceni do udziału w konkursie plastyczno- filmowym organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji pod nazwą "Śnieżny Dekalog", w którym zadaniem uczniów jest zilustrowanie w formie pracy plastycznej lub 60- sekundowego spotu filmowego Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.
Uczniowie klas VII- VIII wysłuchali również prelekcji na temat odpowiedzialności młodzieży wobec prawa. Panie uświadomiły uczniom, jakie niosą zagrożenia dla zdrowia i życia alkohol, napoje energetyczne, papierosy i dopalacze.
Panie zakończyły spotkanie życząc wszystkim bezpiecznych i udanych ferii zimowych. Najmłodsi uczniowie otrzymali również w prezencie odblaski.
Mamy nadzieję, że informacje przekazane podczas spotkania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa naszych uczniów nie tylko w czasie ferii zimowych.

Małgorzata Bartkowska- Ryczko
Marzena Gawliczek