Od czerwca 2009 roku w naszej szkole działa Drużyna Pożarnicza. W skład drużyny wchodzą dzieci z klas II – VI. Opiekunem drużyny jest Maria Kapcewicz. W każdy piątek dzieci z opiekunem udają się na teren Straży Pożarnej gdzie strażacy pod nadzorem zastępcy Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Daniela Kowalińskiego prowadzą z nimi zajęcia - często w formie ćwiczeń.

We wrześniu ćwiczenia na sprzęcie strażackim odbyły się na terenie Stadionu Miejskiego.

W październiku mali strażacy mieli zawody w przemieszczaniu kostki ze styropianu strumieniem wody.

W pierwszy piątek listopada dzieci miały okazję obserwować wspólne ćwiczenia Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Na początku dzieci były lekko onieśmielone, lecz po krótkim czasie chętnie włączyły się do ćwiczeń. Wspólny czas był dla nich edukacyjną zabawą, kształtował obraz współdziałania i pracy zespołowej.

Do niedawna służby posiadały odrębne numery telefonów alarmowych, teraz dzieci poznają w praktyczny sposób znaczenie zintegrowanego numeru 112. Serdeczne przyjęcie przez strażaków i ratowników pogotowia tworzyło atmosferę zaufania i poczucie troski ze strony ratowników. W ćwiczeniach brała udział stażystka Marta.

13-tego listopada dzieci z drużyny pożarniczej rozmawiały o numerach alarmowych do służb ratowniczych.

Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na dreszczyk emocji. Chłopcy mieli radość z mocowaniem się z wielkim silnikiem strażackiego jeepa, dziewczęta zaś radość ze zmagań swoich kolegów. Po chwili na placu pojawił się samochód policji, okazało się że chociaż to ta sama marka i pojemność silnika (2,5 litra) to moc policyjnego jeepa jest o 28 kW większa i wynosi 126 kW, no cóż samochód ten jest wyprodukowany w tym roku i jest pięć lat młodszy od strażackiego. Te wielkie, mechaniczne smoki potrafią poradzić sobie w każdym terenie. Spotkanie zakończyła krótka przejażdżka po placu.

W piątek 20 listopada mali strażacy uczyli się obsługiwać nowoczesną prądownicę wodną.

27 listopada pan Daniel Kowaliński uczył dzieci praktycznego korzystania z telefonu alarmowego 998.

Zadaniem domowym było naniesienie kolorów na szkic policjanta, ratownika medycznego i strażaka z numerem alarmowym 112.

W grudniu uczniowie zwiedzali budynek Straży Pożarnej. Obejrzeli także salę, w której mieści się siłownia. Mogli skorzystać ze sprzętu treningowego. Poznali m.in. wioślarza, atlas, ławkę treningową, sztangę i ciężarki. Na początku dźwigali najmniejsze ciężarki, ale gdy dorosną będą w stanie podnieść wszystkie. Mieli przy tym dużo frajdy.

Dziewczęta z Drużyny Pożarniczej po kwestowaniu w WOŚP wystąpiły wspólnie z panem Danielem Kowalińskim na hali, gdzie mogły zaprezentować nowy ubiór Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

18 marca troje dzieci z Drużyny Pożarniczej SP nr2 (Kuba Niedźwiedź, Vanessa Zych i Gabrysia Ulatowska) wzięło udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Gabrysia Ulatowska zajęła jedno z pierwszych miejsc (przyznano równorzędne trzy pierwsze miejsca) i przeszła do eliminacji powiatowych. W zmaganiach powiatowych ponownie zwyciężyła i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich.

Dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Szkole Podstawowej Nr 2 w piątek (26 marca) miały okazję poznać jak czuje się strażak po drugiej stronie ubrania żaroodpornego.