W piątek 19 października uczniowie z Drużyny Pożarniczej (w ramach prowadzonych zajęć) udali się z opiekunką na teren Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Strażacy przygotowali dla nich zestaw ćwiczeń.

Dzieci musiały najpierw włożyć na plecy aparat powietrzny z butlą oraz hełm, aby podejść do węża z prądownicą i polać wodą. Kręcąc pierścieniem mogły zmieniać strumień wody ze zwartego na kroplisty. Mgła wodna tworzyła tęczę w promieniach słońca.

Po zajęciach chłopcy (w drużynie są też dziewczyny) musieli pomóc strażakom nawinąć wąż na bęben szybkiego natarcia, aby samochód był natychmiast gotowy do akcji.

W maju uczniowie z Drużyny Pożarniczej otrzymali od st. ogn. Janiszewskiego Roberta instruktaż jak udzielać pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach (jak przeprowadzać zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych i dzieci). Chłopcy mogli przećwiczyć na manekinie reanimację i wypróbować sprzęt medyczny będący wyposażeniem wozów strażackich.

W czerwcu mali strażacy mogli zapoznać się z samochodem gaśniczym oraz ratownictwa drogowego. St. str. Robert Wojciechowski dokładnie omówił wyposażenie każdego samochodu. Oprowadził dzieci po Strażnicy, pokazał również pomieszczenie, w którym przyjmuje się zgłoszenia o wypadkach, jak też powiadamia i wysyła do wypadku strażaków.