Szkoła Podstawowa nr 2
im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim

Kilka słów o nas

Koło teatralne "Szuflandia" zostało założone w 1997 roku. Nazwę wybrano w drodze konkursu.

"Szuflandia" oznacza miejsce, w którym, tak jak w szufladzie, można znaleźć wiele ciekawych i przydatnych rzeczy.

Tak też koło teatralne wystawiało wszystko, od bajeczek po poważniejsze utwory. Uczniowie wcielali się w postaci z baśni i bajeczek: Kopciuszka, Kota w butach, Śpiącej Królewny, Królewny na ziarnku grochu, Jędrka Jeżyka, Czerwonego Kapturka, a także w osobę Telimeny z Pana Tadeusza czy bohaterów mitów greckich. Głównie skupiano się na bawieniu publiczności i przygotowywaniu apeli okolicznościowych.

Od roku szkolnego 2013/2014 działania "Szuflandii" zmieniły swój cel. Obecnie zabawa w teatr polega głównie na aktywności profilaktycznej kierowanej wobec uczniów klas I-III naszej szkoły. Przeciętnie raz na dwa miesiące, a nieraz i częściej wystawiane są inscenizacje lub scenki podejmujące problematykę życia codziennego uczniów.

Oprócz zajęć przygotowujących do wystawienia sztuki, dzieci należące do grupy teatralnej spędzają razem czas podczas wyjazdów do teatru lalek "Pleciuga" w Szczecinie, wyjść do bawialni "Do-re-mi", wycieczek do labiryntu Harrego Pottera, bawiąc się korzystając z chusty animacyjnej i innych gier ruchowych.

Aktualny skład koła teatralnego "Szuflandia":

1.      Katarzyna Bęgowska

2.      Wojciech Brenda

3.      Wiktor Czerwiński

4.      Martyna Grzybowska

5.      Weronika Jarema

6.      Oliwia Kasiubowska

7.      Anna Kuliberda

8.      Maciej Kułaga

9.      Wojciech Leszczyński

10.  Oliwer Medyński

11.  Dominika Orszulak

12.  Weronika Popiołek

13.  Julia Popławska

14.  Aleksandra Szafrańska

15.  Nela Szymaszek

16.  Emilia Wilczyńska

17.  Zuzanna Wawrzyniak

18.  Nikodem Wojnarski

Opiekun grupy: Katarzyna Pycka

Wyjazdy do Teatru Lalek "pleciuga"

We wrześniu 2013r. byliśmy w Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie, gdzie po obejrzeniu bajki "Paskuda i Maruda" mieliśmy spotkanie z reżyserem przedstawienia.

Oczywiście nie mogło obyć się bez wizyty w McDonald’s i słynnym Domu Chleba.

Spotkania w Bawialnii

Bawialnia Do-Re-Mi w Kamieniu Pomorskim to super miejsce! Można  tam ciekawie spędzić czas w gronie kolegów i koleżanek.

W październiku 2013r. odwiedziliśmy ją i świetnie się bawiliśmy.

Każdy z nas wie, że na wszystko przychodzi odpowiedni czas. Po pracy jaką włożyliśmy w przedstawienie "Nie płacz, Koziołku" potrzebny był nam odpoczynek. Poszliśmy więc 13 marca 2014r. zrelaksować się do bawialni Do-Re-Mi. Czas upłynął szybko i  przyjemnie na wspólnej zabawie. Nabraliśmy sił, aby przygotować się do następnego przedstawienia.

Labirynt Harrego Pottera

Dnia 22 maja 2014r. wybraliśmy się do Labiryntu Harrego Pottera. Pogoda dopisała. Bawiliśmy się świetnie!


Zabawy z chustą animacyjną

Tworzymy grupę, która lubi ze sobą spędzać czas. Atrakcją są dla nas zabawy z chustą animacyjną, które pobudzają naszą wyobraźnię, rozwijają refleks i koordynację, umożliwiają jednocześnie czerpanie radości płynącej z ruchu i przebywania w grupie oraz dają możliwość odreagowania negatywnych emocji.

"Awantura w kuchni"

Dnia 22 października 2013r. pokazaliśmy uczniom klas I-III scenkę pod tytułem "Awantura w kuchni". Inscenizacja wprowadzała w tematykę umiejętności kulturalnego zachowania się dzieci zarówno w szkole, jak i poza nią. Staraliśmy się przekonać naszych kolegów i koleżanki, że kompromis to najlepszy sposób na rozwiązanie konfliktu.

"Duża przerwa"

Dnia 17 stycznia 2014r. zaprezentowaliśmy naszym kolegom i koleżankom z klas I-III krótką inscenizację pod tytułem "Duża przerwa". Staraliśmy się przekonać dzieci, że higiena osobista oraz utrzymywanie czystości w swoim najbliższym otoczeniu, w tym również w szkolnej toalecie, to bardzo ważna rzecz.

"Nie płacz, Koziołku, czyli prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie"

Dnia 07 marca 2014r. zaprosiliśmy naszych kolegów i koleżanki z klas I-III do obejrzenia przedstawienia pod tytułem "Nie płacz, Koziołku, czyli prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". Inscenizacja dawnej lektury przypomniała dzieciom, jakie są zasady przyjaźni.

Żyj z przyrodą w zgodzie

Dnia 25 kwietnia 2014r. odbyły się w naszej szkole apele z okazji Światowego Dnia Ziemi. Grupa teatralna "Szuflandia" pokazała uczniom klas I-III przedstawienie pod tytułem "Żyj z przyrodą w zgodzie".

Staraliśmy się zachęcić naszych kolegów i koleżanki do dbania o naturalne środowisko. Pokazaliśmy do czego może doprowadzić zaśmiecanie przyrody.

"Brzydkie Kaczątko"

Dnia 13 maja 2015r. zaprosiliśmy uczniów klas I-III, aby obejrzeli przedstawienie pod tytułem "Brzydkie Kaczątko". Nasza bajka była wprowadzeniem do lekcji profilaktycznych, przygotowanych przez pedagoga szkolnego, pod tytułem "Inny-nie znaczy gorszy". Zajęcia podejmowały tematykę tolerancji.

Jak być bezpiecznym w wakacje

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim w maju br. przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje, której głównym celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci.
W ramach tej kampanii w placówce odbyły się lekcje profilaktyczne dla uczniów klas 1-3 przygotowane i prowadzone przez pedagoga szkolnego. Zajęcia rozpoczynała grupa teatralna "Szuflandia" prezentując inscenizację pod tytułem "Bezpieczne lato". Dzieci z edukacji wczesnoszkolnej usłyszały wiele rad na temat zasad bezpiecznego odpoczynku od zajęć szkolnych i odpowiedzialnego spędzania wolnego czasu podczas wakacji.
Na zakończenie spotkań podopieczni tradycyjnie otrzymali Gazetkę Pedagoga Szkolnego ujmującą w pigułce podejmowaną tematykę.
Zdobytą wiedzą dzieci będą mogły wykazać się podczas tegorocznego II Międzyklasowego Konkursu "Wiem, rozumiem, stosuję", który odbędzie się 22 czerwca br.

Bajka o Jędrku Jeżyku

Dnia 01 grudnia 2015r. szkolna grupa teatralna "Szuflandia", prowadzona przez pedagoga szkolnego, zaprosiła uczniów z klas 1-3 do obejrzenia przedstawienia pod tytułem "Jędrek Jeżyk".
Wśród barwnej scenografii, młodzi artyści, wcielając się w różne postaci, starali się przybliżyć zaproszonym gościom takie wartości jak: rodzina i tolerancja.
Zawarte w bajce treści pokazały, jak bardzo każdy z nas potrzebuje szacunku, zrozumienia, akceptacji i miłości.
Pomimo, iż treść przedstawienia nie była wesoła, to cała historia, jak to zwykle w bajkach bywa, zakończyła się szczęśliwie.

Ballada o uprzejmym rycerzu

Dnia 19 lutego 2016r. zaprezentowaliśmy naszym kolegom i koleżankom z klas 1-3 przedstawienie "Ballada o uprzejmym rycerzu". Inscenizacja wiersza była wstępem do lekcji z pedagogiem szkolnym pod tytułem "ABC…dobrych manier" i rozmowy z dziećmi o zasadach savoir-vivre.
Celem naszego spotkania z uczniami edukacji wczesnoszkolnej było przekonanie ich, że:
• kulturalnym ludziom żyje się lepiej;
• zamierzony sukces prędzej się osiągnie kulturą osobistą, sztuką dyplomacji i siłą argumentów, niż pięścią i podniesionym głosem.

"Calineczko, ratuj Ziemię"

22 kwietnia 2016r. podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z klas I-III do obejrzenia przedstawienia pod tytułem "Calineczko, ratuj Ziemię".

Celem naszego spotkania z uczniami było przypomnienie im, jakie są skutki zanieczyszczania przyrody dla środowiska i człowieka. Była to wspaniała okazja do promowania postaw proekologicznych wśród dzieci, w tym także segregacji śmieci oraz wszelakich różnorodnych działań na rzecz poprawy naturalnego środowiska.

 "Czerwony kapturek"

Dnia 07 czerwca br. w ramach ogólnopolskiej akcji dotyczącej Bezpiecznych Wakacji zaproponowano dzieciom edukacji wczesnoszkolnej obejrzenie przedstawienia "Czerwony Kapturek". Spektakl był wprowadzeniem do lekcji profilaktycznej prowadzonej przez pedagoga szkolnego "Obcemu mówię-Nie".

Głównym celem inscenizacji baśni braci Grimm było uwiadomienie kolegom i  koleżankom z młodszych klas niebezpieczeństw mogących wypływać z kontaktów z obcymi.

Przepisowy ruch drogowy

15 września 2016 r. młodsza grupa teatralna "Szuflandia" zaprosiła uczniów klas I-III do obejrzenia krótkiego przedstawienia "Przepisowy ruch drogowy". Zaprezentowano kolegom i koleżankom z klas edukacji wczesnoszkolnej zagadnienia z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze, w roli pieszego, pasażera czy rowerzysty.

"Jaś i Małgosia"

W czwartek, 27 października br. zaprosiliśmy uczniów klas I-III do obejrzenia bajki "Jaś i Małgosia", która była wprowadzeniem do lekcji wychowawczo-profilaktycznych przeprowadzonych przez panią pedagog, które dotyczyły zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Starliśmy się  uzmysłowić naszym kolegom i koleżankom, że:

  • dorosłym nie zawsze należy ufać;
  • trzeba unikać kontaktów z nieznajomymi i zawsze informować o nich rodziców.

"Kot w butach"

Dnia 17 listopada 2016 r. "Szuflandia" zaprosiła uczniów klas I-III do obejrzenia przedstawienia pt.: "Kot w butach". Bajka była wprowadzeniem do lekcji wychowawczo-profilaktycznej z pedagogiem szkolnym-"Dziecka prawa-ważna sprawa", podczas której przypomniano uczniom edukacji wczesnoszkolnej, jakie mają przywileje i do kogo mogą się zwrócić o wsparcie, jeśli zdarzy się, że doświadczą ich łamania. Zwrócono dzieciom uwagę, że każde z nich ma prawo posiadać rodzinę, być kochanym i nie doświadczać przemocy ze strony najbliższych osób.

"Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"

Dnia 26 stycznia 2017 r. wzięliśmy udział w spotkaniach pedagoga szkolnego z dziećmi edukacji wczesnoszkolnej podejmujących tematykę przyjaźni. Podczas zajęć zaprezentowaliśmy swoim kolegom i koleżankom bajkę pod tytułem "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Nasze występy przypomniały uczniom zasady przyjaźni i cechy prawdziwego przyjaciela.

"Tomcio Paluszek"

Dnia 08 lutego 2017 r. zaprezentowaliśmy kolegom i koleżankom z klas edukacji wczesnoszkolnej bajkę pod tytułem "Tomcio Paluszek".

"Kopciuszek"

06 kwietnia 2018 r. przedstawiliśmy uczniom klas I-III bajkę pod tytułem "Kopciuszek". Była ona okazją do rozmowy na temat konieczności godnego traktowania każdego człowieka bez względu na pochodzenie, wygląd czy predyspozycje.