6 marca - Europejski Dzień Logopedy

6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Celem tego dnia jest zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty z dzieckiem, które ma problem z mówieniem, jak również rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej konsultacji, informacji i diagnozy logopedycznej  osobom z zaburzeniami mowy. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.
W tym dniu w naszej szkole przeprowadzone zostały zajęcia logopedyczne we wszystkich pierwszych klasach. Tematem przewodnim zajęć był: "Kolorowa wiosna tuż, tuż – gimnastyka buzi i języka".
Dzieci wykonały gimnastykę buzi i języka – ćwiczenia usprawniające narządy mowy: język, wargi, podniebienie miękkie, policzki i żuchwę z wykorzystaniem lusterek. Rozwiązywały zagadki matematyczne, doskonaliły sprawność manualną. W trakcie zajęć samodzielnie wykonały zabawki logopedyczne z papieru i kolorowej bibuły, które wykorzystane były do ćwiczeń oddechowych.
Dowiedziały się również dlaczego logopedzi stosują ćwiczenia oddechowe? Do czego są one potrzebne? Dlaczego tak bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie?

Oddech oddziałuje na prawidłowe ukształtowanie i motorykę aparatu artykulacyjnego. Prawidłowe oddychanie wpływa na właściwe mówienie.
Dziecko, które oddycha w niewłaściwy sposób narażone jest na:

• częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • niedostateczne dotlenienie organizmu,
  • wady wymowy,
  • zaburzenia płynności mowy,
  • wady zgryzu.

Celem ćwiczeń oddechowych jest pogłębienie oddechu oraz zwiększenie pojemności oddechowej płuc. Istotne jest wydłużenie fazy wydechowej i wyrobienie właściwego dla mowy toru oddechowego.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych zajęciach a samodzielnie wykonane zabawki zmobilizowały do prawidłowego wykonania ćwiczeń oddechowych.

Wioletta Ryłko – logopeda, terapeuta miofunkcjonalny