Słowotwory - DMUCHAJĄ w KASZĘ w Kamieniu Pomorskim

Związki frazeologiczne niewątpliwie wzbogacają język, ożywiają tekst, urozmaicają go, czynią plastycznym. Trafiają w sedno sprawy. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim, chcąc wzbogacić swój język, wzięli udział w projekcie pod tytułem polszczyZNAK. Zadaniem dzieci było poszukiwanie interpretacji związków frazeologicznych w obrazie graficznym oraz przestrzeni otwartej. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Każda z grup wylosowała przygotowane wcześniej frazeologizmy i zdając się na swoją wyobraźnię, dokonała własnego przekładu intersemiotycznego. Przy użyciu kart do gry uczniowie stworzyli obiekt przestrzenny do interpretacji frazeologizmu domek z kart. Kasza manna posłużyła młodzieży do przedstawienia frazeologizmu dmuchać w kaszę. Kolorowe papiery były tworzywem do wykonania przestrzennych, różowych okularów, które nawiązywały do często używanego w polszczyźnie związku wyrazowego patrzeć przez różowe okulary. Natomiast połączenie czarnego materiału i wykonanych z papieru zegarów, nawiązywało do czarnej godziny. Do pracy wykorzystano frazeologizmy: czarna godzina, dmuchać w kaszę, domek z kart, patrzeć przez różowe okulary. Uczestnicy warsztatów zainspirowani frazeologizmami wykonali rodzaj performance, dmuchając w kaszę, zamieniając się w czarną godzinę czy nakładając różowe okulary. Dzięki swobodnej formie zajęć uczniowie z wielkim entuzjazmem czynnie brali udział w twórczym spotkaniu.

Autorki warsztatu: Iwona Hume–Zielińska, Karina Laskowska
Uczestnicy warsztatu: uczniowie klasy 4b i 4a
Partner projektu: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Leonida Teligi w Kamieniu Pomorskim