Szkolny Konkurs Historyczny "Konstytucja 3 maja – geneza, postanowienia, znaczenie"

W związku z 232. rocznicą uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w naszej szkole odbył się konkurs pt. "Konstytucja 3 maja – geneza, postanowienia, znaczenie". Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat Ustawy Rządowej z 1791 r., krzewienie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz uczczenie pamięci twórców konstytucji. Chętni uczniowie mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami podczas rozwiązywania testu konkursowego zawierającego pytania zamknięte i otwarte o różnym stopniu trudności.
Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 6c Filip Konwisarz, na drugim miejscu uplasował się Michał Gralewski z klasy 6b, trzecia lokata przypadła uczniowi klasy 7a Patrykowi Wróblewskiemu. Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Cenne nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców, za co w imieniu uczniów bardzo dziękuję.

Dnia 27 kwietnia część uczniów naszej szkoły wzięła również udział w konkursie online "Wokół Konstytucji 3 Maja 1791 r. Edycja 2023 dla szkół podstawowych" organizowanym przez Departament Szkolnictwa Wojskowego MON, Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie oraz Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Kryptologów Polskich w Warszawie. Konkurs w postaci quizu na stronie kahoot.it okazał się świetną formą nauki przez zabawę dla biorących w nim udział około 2 tysięcy uczniów z całej Polski. W ten nieco odmienny sposób upamiętniliśmy twórców pierwszej polskiej konstytucji – dokumentu, który radykalnie zmieniał ustrój państwa polskiego, ale niestety nie uchronił kraju przed ostatecznym upadkiem.

Kamila Gierżatowicz