Sprzątanie Świata łączy ludzi

W piątek, 15 września 2023 roku, nasza szkoła przystąpiła do 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia.
Celem akcji jest zachęcanie do wspólnego działania na rzecz poszanowania środowiska. Jak również budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej ludzi oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Nasza szkoła liczy ok.480 uczniów i niemal tylu wzięło udział w tym szczytnym celu. Wszak jeśli każdy z nas posprząta kawałek, to przecież wspólnie posprzątamy całą Polskę!
W tym dniu na 3 lekcji wszyscy uczniowie naszej szkoły, za zgodą swoich rodziców, wraz z wychowawcami, nauczycielami przedmiotów i nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia, wyruszyli pozbierać śmieci w wyznaczonych wcześniej rejonach. Zaopatrzyliśmy się w rękawice i worki i posprzątaliśmy teren wokół szkoły, pobocza ulic, jak również dzikie wysypisko tuż za szkołą i nieopodal działek.
Po posprzątaniu terenów przynieśliśmy wszystkie worki (które wcześniej dokładnie zabezpieczyliśmy) w wyznaczone przed szkołą miejsce. Zebrane śmieci odebrał Zakład Usług Komunalnych w Kamieniu Pomorskim.
Nauczyciele przeprowadzili w klasach pogadanki na temat dbania o środowisko oraz konieczności segregowania śmieci. Zachęcamy i uczymy naszych uczniów poprzez działanie do podjęcia pierwszych kroków, dzięki którym nauczymy się jak nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i jak stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać i niszczyć środowiska. Zachęcamy do dbania o środowisko i o otoczenie wokół oraz sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych.
Podsumowaniem akcji było wykonanie przez uczniów plakatów lub projektów na zajęciach komputerowych, które stały się ozdobą klas oraz szkolnych korytarzy.
Wszystkim uczestnikom akcji bardzo dziękujemy za czynny udział.