23.02.2019 roku, grupa ochotników i "twardzieli" Szkolnego Koła Turystycznego "ŁAZIKI" przemierzała 24 kilometrowy szlak na terenie Pomorza Środkowego, a dokładnie trasę Karcino - Dźwirzyno - Rogowo - Mrzeżyno - Roby - Karcino. Wyzwanie było spore, gdyż do tej pory najwięcej do przejścia mieliśmy 18 km. Do sobotniej wyprawy dołączyły się także osoby nie związane z naszym kołem. Najważniejsze, że liczą się chęci. Nasza trasa zaczęła się od średniowiecznej wsi Karcino, a dokładnie od kościoła pw. Krzyża Świętego z 1869 roku. Jest to piękny neogotycki kościół, wokół którego znajduje się dawny cmentarz, na którym powstało lapidarium. Idąc w stronę Dźwirzyna, mijaliśmy tereny przyrodnicze objęte ochroną, były to m.in.: torfowiska z unikatową roślinnością, rzeka Błotnica i jej obszar, która zarybiana jest pstrągiem. Będąc w Dźwirzynie obowiązkowo musieliśmy przejść plażą w kierunku portu. Ciekawostką jest fakt iż Dźwirzyno od strony północnej leży nad Morzem Bałtyckim, a od południa otacza go jezioro Resko Przymorskie. Miejscowość otoczona jest przez obszary programu Natura 2000 i obszar specjalnej ochrony ptaków "Wybrzeże Trzebiatowskie". Odwiedziliśmy również Fort Rogowo z niesamowitą kolekcją pojazdów i samolotów II wojny światowej. Fort Rogowo, to dawna niemiecka baza lotnicza z 1935 roku. Z tą miejscowością łączy się smutna historia nawiązująca do katastrofy niemieckiego samolotu, który został ostrzelany w marcu 1945 roku przez nadchodzącą Armię Czerwoną. Na pokładzie znajdowały się dzieci uciekinierów z Prus Wschodnich. Samolot załadowany praktycznie małymi dziećmi runął do wody tuż po starcie. Ze względu na ciągły ostrzał nie można było przeprowadzić akcji ratunkowej. Historia ta do dziś nie jest jeszcze w pełni poznana, gdyż długoletni pobyt na tych terenach jednostek wojskowych, uniemożliwił badania dna morza. Kolejne atrakcje na naszej trasie to letniskowe miasteczko Mrzeżyno oraz wieś Roby, w pobliżu której rozciągają się rozległe obszary bagienne z utworzonym w 2007 roku florystycznym rezerwatem przyrody Roby. Nasza wyprawa była ciekawa pod względem przyrodniczym jak i historycznym, mamy nadzieję, że następne wyprawy grupy "ŁAZIKI" zachęcą innych uczniów i dorosłych do udziału.

Opiekun koła - Lidia Radtke