Witam Was Kochani! Jak przystało na aktywną grupę "ŁAZIKI", 7 kwietnia 2019 r. wyruszyliśmy na wiosenny rajd w poszukiwaniu wiosny i historii na terenie Ziemi Łobeskiej. Jak zwykle dopisywała nam pogoda i dobry humor. Nasza grupa przyłączyła się do pozostałych członków wyprawy (a było ich ponad 200, tak, tak tylu nas było) pod kierownictwem Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Błyskawica" z Łobza. Miejscem, z którego wyruszyliśmy była wieś Przytoń. Jest to niewielka wieś, ale z przepięknymi widokami na Jezioro Przytońskie. Przed wiekami należała do niemieckiego rodu von Borków. Teraz obecnie nastawiona jest na turystów lubiących ciszę i piękną przyrodę. Tutaj mogliśmy zwiedzić kościół ryglowy zbudowany w XVIII wieku. Następnie udaliśmy się w drogę prowadzącą do berlinki. Należy zaznaczyć, że ów "berlinka", to pozostałości autostrady budowanej przez Niemców w 1943 roku. Autostrada ta, miała łączyć Berlin z Kaliningradem. Autostrada była budowana przez jeńców wojennych i miejscową ludność. Do dziś zachowały się w pobliżu "berlinki" kamienie z nazwiskami osób, którzy zginęli podczas budowania tej drogi, miejsca pochówków tych, którzy nie wytrzymali w niemieckiej niewoli. Droga, którą mieliśmy pokonać była naprawdę ciekawa. Miejscami wymagała od uczestników dobrej kondycji, sprawności ruchowej. Mijaliśmy bagna, leśne jeziorka, niekiedy trzeba było przedostać się przez rzeczkę, a nawet wspiąć się na pagórki. Kolejnym miejscem naszego odpoczynku i podziwiania było Jezioro Brzeźniak i wieś Brzeźniak. Brzeźniak, to kolejna wieś należąca niegdyś do rodu von Bork. Można tutaj zobaczyć zabytkową wiejską zabudowę, głaz upamiętniający mieszkańców, którzy zginęli tutaj podczas I wojny światowej oraz przykościelne lapidarium z XIX wieku. Następnie udaliśmy się wzdłuż Brzeźnickiej Węgorzy (rzeki) do Rogówka. W Rogówku czekały na nas autokary, aby dojechać do Łobza, gdzie szykowano dla nas turystyczny, ciepły posiłek, tzn. zupka grochowa i kiełbaska z grilla. Na zakończenie czekała także niespodzianka dla Marcela i Ernestyny, uczniów z kl. IV c, którzy oficjalnie zostali przyjęci do grona członków Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego PTTK otrzymując legitymacje i odznaki PTTK. Gratulujemy!