Co prawda od pierwszej wyprawy w nowym roku szkolnym minęły 2 miesiące, ale zebraliśmy siły i postanowiliśmy wyruszyć w trasę po Wolińskim Parku Narodowym. 15 grudnia 2018 r. grupa uczniów z klas IV i VIII oraz rodziców, przemierzała leśne tereny Wolińskiego Parku Narodowego maszerując szlakiem zielonym. Nasza trasa prowadziła przez Pokazową Zagrodę Żubrów, wieś Warnowo, jezioro Czajcze aż do miejscowości Wisełka. Łącznie do pokonania mieliśmy 15 km. Na trasie zachwycaliśmy się krajobrazami naszego regionu, mimo nieciekawej pory roku, poznaliśmy bogactwo roślinności WPN. Momentami nasza trasa przekształcała się w teren wyżynny, aby po chwili zmienić się w tereny bagienne. Dzięki informacjom dostępnym na trasie wiemy, że w granicach parku znajdują się cenne okazy świata roślin i zwierząt, natomiast dno jeziora Czajcze znajduje się poniżej poziomu morza. Takich jezior w Polsce jest niewiele, a Czajcze jest największe z nich. Oprócz roślin i zwierząt widzieliśmy odkryte ślady grodziska z XI wieku, które było miejscem obronnym dawniej mieszkającej tu ludności. Wędrując wzdłuż brzegu jeziora napotkaliśmy budowane przez bobry tamy oraz głaz narzutowy zwany Wydrzym Głazem. Po kilkugodzinnej pieszej wyprawie doszliśmy do miejscowości Wisełka i na terenie Ośrodka Wczasów Dziecięcych mogliśmy ogrzać się przy ognisku i zjeść smaczną kiełbaskę, którą oczywiście sami musieliśmy upiec.

Zapraszamy uczniów, rodziców, pracowników szkoły o przyłączenie się do naszych kolejnych wypraw, poznawaniu naszego regionu, który obfituje w atrakcje dla turystów. Kolejna wyprawa już niebawem w nadchodzące fere zimowe.

Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne "ŁAZIKI"